Zastosowanie szlifierki kątowej

Szlifierki kątowe należą do grupy elektronarzędzi, które znajdą wiele zastosowań w każdym domu podczas prac remontowych, warsztatowych i przy majsterkowaniu. Podobnie jak chociażby w przypadku wiertarki, wielu nie wyobraża sobie prac tego typu bez odpowiedniej szlifierki kątowej.

Czym jest szlifierka kątowa?

Szlifierki tego typu to urządzenia elektryczne posiadające silnik o określonej mocy, wrzeciono, na które nakładą się tarcze do cięcia, szczotki druciane, krążki polerskie, ściernice i inne akcesoria. Wprawiona w ruch obrotowy tarcza bądź materiały ścierne i polerskie służą do wykonywania wielu niezbędnych prac w warsztacie lub przy remoncie. Dzięki różnym rodzajom tarcz i akcesoriom ściernym użyteczność szlifierki kątowej jest bardzo szeroka.

Do czego wykorzystuje się szlifierki kątowe?

Cena szlifierki kątowej jest mocno uzależniona od mocy, ale najczęściej przydają się do przycinania, docinania bądź przecinania metalowych elementów, blach, cegieł, kamienia, betonu, drewna, różnego rodzaju profili. Z powodzeniem można także docinać płytki ceramiczne czy gresowe. Szlifierka jest także niezastąpiona przy wygładzaniu spawów, zdzieraniu farb ze stalowych powierzchni, wygładzania twardych powierzchni, polerowania. Do zastosowań domowych wystarczająca jest zwykle szlifierka o mocy do 1000 W i średnicy tarczy 115 mm. Większe szlifierki o większej mocy będą dobrym wyborem przy bardziej wymagających i częstszych pracach budowlanych.