Rodzaje wierteł do metalu

Wiertła do metalu można podzielić w zależności od materiału, z jakiego są stworzone. Wyróżnia się ich trzy główne rodzaje. Wybór odpowiedniego wiertła może zależeć na przykład: od pożądanej średnicy otworu wierconego lub typu eksploatacji narzędzia.

Wiertła jednolite

Najczęściej spotykane są takie wiertła do wiercenia otworów o małych średnicach. Wykonane w całości ze stali szybko tnącej HSS (z ang. High Speed Steel). Dzięki zastosowaniu takiego twardego, odpornego na ścieranie materiału obróbka materiału jest bardzo wydajna. Stal szybko tnąca jest bardzo ostra, więc trzeba zachować szczególną ostrożność, zakładając lub wymontowując wiertło tak, aby się nie skaleczyć, bo nawet można nie zauważyć, kiedy się bardzo poważnie skaleczymy.

Wiertła łączone

Zwykle używane przy wierceniu dużych otworów. Tworzy się je przez połączenie za pomocą zgrzewania części chwytowej z roboczą.

Wiertła składane

Takie wiertło do metalu posiada wymienne płytki na płytki wieloostrzowe. Eksploatacja przebiega w inny sposób, ponieważ możemy dowolnie regulować zużycie pojedynczej płytki i wygodnie ją wymienić. Przez to wiertło ma zapewnioną dłuższą żywotność. Zwykle zmiany płytki możemy łatwo dokonać za pomocą klucza imbusowego.