Taryfa G11? Tak, ale nie zawsze

Przed każdym odbiorcą energii elektrycznej staje pytanie, na jaką taryfę prądu się zdecydować. Wbrew pozorom wybór odpowiedniej taryfy jest bardzo ważny i ma wpływ na wysokość rachunków za prąd. W Polsce najpopularniejsze są taryfy jednostrefowe i dwustrefowe. Prym wiedzie taryfa G11, czyli z jednostrefowym rozliczaniem. Z czego wynika jej powszechność?

Najpopularniejsza taryfa energii elektrycznej w Polsce – taryfa G11

Taryfa jednostrefowa G11 jest wybierana przez znaczną większość polskich gospodarstw domowych. Korzystają z niej także m.in. lokale zbiorowo zamieszkiwane, właściciele domków sezonowych i klienci biznesowi prowadzący działalność zarejestrowaną w budynku mieszkalnym. Taryfa z rozliczeniem jednostrefowym jest prosta i ułatwia zaplanowanie budżetu. Przez całą dobę obowiązuje stała stawka za kilowatogodzinę. Nie trzeba pilnować tego, czy największe zużycie prądu przypada na godziny pozaszczytowe czy z wyższą stawką taryfową. Jest to duże udogodnienie, szczególnie dla domów i lokali z równomiernym zużyciem energii. Taryfa G11 przeznaczona jest dla gospodarstw domowych o mocy umownej nieprzekraczającej 40 kW, przyłączonych do sieci niskiego napięcia. Łatwość zrozumienia i używania tej taryfy sprawia, że cieszy się ona największą popularnością wśród pozostałych rodzajów dostępnych taryf.

Taryfa G11 nie zawsze jest najtańszym rozwiązaniem?

Bez wątpienia taryfa jednostrefowa ma wiele zalet, ale jeśli możliwe jest zaplanowanie co najmniej 40% dobowego zużycia energii na godziny pozaszczytowe, bardziej opłacalna okazuje się być taryfa dwustrefowa. W przypadku taryfy z rozliczeniem dwustrefowym doba podzielona jest na godziny z tańszym i droższym prądem. Niższa stawka za kilowatogodzinę przypada na godziny wieczorne i nocne. W przypadku taryfy weekendowej prąd jest tańszy całodobowo przez cały weekend, podczas dni świątecznych i tych ustawowo wolnych od pracy. Przekłada się to na duże oszczędności w skali roku. Jeśli przykładowo dom jest ogrzewany prądem, a pracę pralki/zmywarki/odkurzacza/telewizora można zaplanować na godziny pozaszczytowe, to taryfa dwustrefowa będzie znacznie bardziej opłacalna niż taryfa jednostrefowa.

źródło: https://24fotowoltaika.pl/taryfa-g11-wszystko-co-musisz-wiedziec/

Więcej o taryfie G11 można znaleźć na: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/najprostsza-dla-ciebie