Wibratory do betonu po co się je stosuje

Wibratory do betonu stanowią jedne z częściej wykorzystywanych urządzeń na budowach. Pozwalają one nie tylko znacznie skrócić czas realizacji prac, a także dają znacznie lepsze efekty.

Jak pracuje wibrator do betonu

Wibratory do betonu mają za zadanie przede wszystkim wyprzeć z betonowej mieszanki znajdujące się w niej pęcherzyki powietrza. To powoduje, że staje się ona bardziej gęsta i tym samym o wiele bardziej wytrzymała. Oczywiście w zależności od zakresu koniecznych do przeprowadzenia prac stosuje się różnorodne wibratory, dopasowane do rodzaju budowy jak też innych warunków. Stosowanie ich jednak wymaga sporo wiedzy i doświadczenia, bowiem niewłaściwe użycie może być przyczyną utraty właściwości betonu a przede wszystkim jego odpowiedniej wytrzymałości.

Jaki wibrator zastosować

Na rynku można znaleźć bardzo różnorodne wibratory do betonu. Różnią się one nie tylko wielkością, ale także ich mocą czy innymi cechami, które mają wpływ na ich zastosowanie. Wiele firm budowlanych posiada na wyposażeniu przynajmniej kilka różnych wibratorów, aby można było bez problemu zastosować je w każdej sytuacji. Najczęściej mowa tutaj przede wszystkim o ich wielkości, te największe stosuje się zazwyczaj do zagęszczania dużych powierzchni.
Niezwykle często także do zagęszczania dużych powierzchni stosuje się wibratory radiowe które wywołują fale radiowe, wywołujące drgania mieszanki. Bardzo często także stosuje się wibratory pneumatyczne, których zaletą jest przede wszystkim możliwość uzyskania bardzo dobrych efektów.