Sposób na niższe rachunki dzięki zmianie dostawcy prądu

Zmiana dostawcy prądu pozwala na uzyskanie sporych oszczędności w skali roku, mogących przełożyć się na kilkunastoprocentowe obniżenie wysokości rachunków za energię elektryczną. Rozwiązanie to tym bardziej warto rozważyć, gdyż nie wiąże się ono z żadnymi dodatkowymi kosztami. Można wyłącznie na nim skorzystać. Do wyboru jest obecnie wiele ofert prądu, dzięki czemu można znaleźć dla siebie najbardziej optymalną, dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Czas na zmianę dostawcy prądu

Dostawcy prądu dokładają wszelkich starań do tego, aby zachęcić do skorzystania ze swojej oferty potencjalnego klienta. Jako, że rynek energii jest otwarty, każdy właściciel gospodarstwa domowego i przedsiębiorca może swobodnie wybierać pośród wielu mniejszych i większych dostawców prądu. Rośnie wobec tego konkurencja, co wymusza na sprzedawcach stworzenie bardziej atrakcyjnych ofert. Coraz więcej osób decyduje się na zmianę dotychczasowego dostawcy prądu na takiego, który będzie w stanie zaproponować korzystniejsze warunki umowy, przez co nie jest łatwo zatrzymać przy sobie stałych klientów. Warto od razu zaznaczyć, że właściciele mieszkania czy domu mają możliwość zmiany wyłącznie dostawcy energii a nie dystrybutora, który jest odgórnie przypisywany do konkretnej lokalizacji. W przypadku sprzedawcy energii możliwy jest swobodny wybór niezależnie od miejsca zamieszkania czy grupy taryfowej.

Co należy mieć na uwadze przy zmianie sprzedawcy energii elektrycznej?

Zmiana dostawcy prądu ma sens tylko w przypadku znalezienia korzystniejszej oferty. Decyzja ta powinna być wobec tego dobrze przemyślana. Należy zapoznać się z aktualnymi ofertami co najmniej kilku innych dostępnych na rynku energii sprzedawców, a następnie porównać je ze sobą. Warto też wysalać zapytania do firm, prosząc o przygotowanie indywidualnej oferty wstępnej. Przed zawarciem umowy należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najważniejszymi są czas obowiązywania umowy, konieczność poniesienia dodatkowych opłat, stawka za kilowatogodzinę zużytej energii, opcje płatności, warunki wypowiedzenia umowy, okres zagwarantowanej ceny stałej.