Jaka taryfa energii w przypadku prądu budowlanego?

Budowa domu wiąże się z koniecznością dostarczenia energii elektrycznej, bez której niemożliwe jest przeprowadzenie większości prac. Najprostszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z zasilania od sąsiedniego budynku, co jest jednak nielegalne i wiąże się z dotkliwymi sankcjami. Skąd w takim razie pozyskać prąd na niezagospodarowanej działce, gdzie dopiero ma zostać wybudowana nieruchomość?

Prąd na czas budowy

Na placu budowy wymagany jest prąd budowlany (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/budowlana), czyli specjalny rodzaj taryfy energetycznej, który znajduje się w ofercie każdego sprzedawcy energii. Przyłącze prądu budowlanego może być tymczasowe, czyli wykorzystywane wyłącznie na czas budowy, po czym zdementowane, a na jego miejsce doprowadza się przyłącze docelowe – z montażem licznika i instalacji elektrycznej pod oddaniu budynku do użytku. Przy przyłączu tymczasowym zużycie energii elektrycznej rozliczane jest zgodnie z obowiązującą taryfą budowlaną. Inaczej wygląda to w przypadku przyłącza docelowego, gdzie trzeba zmienić najpierw taryfę na budowlaną. Podczas podpisywania umowy z dostawcą energii na prąd budowlany trzeba określić potrzebną na czas budowy moc umowną. Niezbędne jest przedstawienie warunków przyłączeniowych i tytułu prawnego do danej nieruchomości.

Jaką wybrać taryfę energii?

Osoby decydujące się na przyłącze prądu budowlanego, mają do wyboru trzy taryfy energetyczne – jednostrefową i dwa warianty taryfy dwustrefowej. Uniwersalnym rozwiązaniem okazuje się być jednostrefowa taryfa budowlana C11, w przypadku której przez całą dobę obowiązuje stała cena za kilowatogodzinę. Jeśli prace budowlane odbywają się w nieregularnych godzinach, przeważnie w ciągu dnia, taryfa C11 będzie najbardziej opłacalna. W przypadku możliwości przeniesienia co najmniej połowy prac z wykorzystaniem urządzeń zasilanych prądem dużo korzystniejsza będzie taryfa dwustrefowa – doba podzielona jest na strefę z tańszym i droższym prądem. Niższa stawka za kWh w taryfie C12a obowiązuje w godzinach od 8:00 do 11:00 i między 16:00 a 20:00. W taryfie budowlanej C12b godziny pozaszczytowe z tańszym prądem dotyczą godzin nocnych – między 22:00 a 6:00 i wczesnopopołudniowych 13:00-15:00.