Warstwa pod warstwą

Przygotowując płaszczyznę do pomalowania, najlepiej jest ją zabezpieczyć odpowiednią substancją, która uchroni ją przed rdzą i spowoduje, że lakier czy farba będzie do niej idealnie przylegać. Ponadto zastosowanie danego preparatu wypełni wszelkie ubytki, które miały miejsce w danej płaszczyźnie. Takimi środkami są podkłady i grunty a najbardziej przydatny jest środek, w składzie którego znajduje się żywica epoksydowa.

Żywica wzbogacona dodatkami

Zarówno podkład epoksydowy jak i grunt epoksydowy mają zastosowanie w budownictwie i motoryzacji. Środki, obok głównego składnika, posiadają w swoim składzie:

  • odrdzewiacze,
  • wypełniacze,
  • ochronę przed korozją,
  • zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi.
    Ponadto nakładając te preparaty na powierzchnię, otrzymuje się efekt zabezpieczający ją przed wilgocią, nasiąkliwością i to nie tylko wody ale także różnego rodzaju związków chemicznych, olejów, tłuszczy czy kwasów.

Warunki nakładania

Produkty nakłada się w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Uprzednio płaszczyzna powinna być dobrze oczyszczona i przetarta. Podkład epoksydowy czas schnięcia ma krótszy w wysokiej temperaturze a dłuższy w niskiej. Jednak nakładając podkład na powierzchnie, które znajdują się na zewnątrz, trzeba robić to w odpowiednich warunkach i najlepiej przy wysokich temperaturach.

Inne podkłady

Na rynku występują także inne podkłady, których składem są inne rodzaje żywic. Obok podkładu i gruntu epoksydowego mamy tez podkład akrylowy, którego składem jest żywica akrylowa. Ten rodzaj produktu ma bardziej lepką konsystencję i stosowany jest przy ubytkach znacznie większych. Dodatkowo można nim nanieść znacznie grubszą warstwę aniżeli gruntem na bazie żywicy epoksydowej – więcej.
Innym przykładem podkładu, stosowanego pod lakiery lub farby jest podkład reaktywny oparty o skład, w którym są żywice poliwinylowe.