Łączymy na zawsze, czyli kleje epoksydowe

Niektóre przedmioty po sklejeniu wymagają jeszcze obróbki mechanicznej. W taki przypadku klej epoksydowy to bardzo dobre rozwiązanie – tworzy twarde i niezwykle wytrzymałe spoiny, które
z powodzeniem można szlifować czy gwintować. Jego konsystencja pozwala także na nadlewanie czy uzupełnianie pęknięć w powierzchni.

Nie wiesz, jak trwale skleić powierzchnię – wybierz klej epoksydowy dwuskładnikowy

Tego rodzaju kleje dostępne są w dwóch rodzajach: jako jedno
i dwuskładnikowe. Ich głównym komponentem jest żywica epoksydowa.
W przypadku kleju epoksydowego dwuskładnikowego dodatkowym składnikiem są różnego rodzaju utwardzacze aminowe. Ze względu na przeznaczenie kleju mogą to być proszki metali, sproszkowane minerały, elastomery, włókno szklane i inne ulepszacze, które wpływają na znacznie lepszą przyczepność. Dzięki temu klej tworzy mniej lub bardziej twarde i elastyczne spoiny – adekwatne do klejonych powierzchni. W sklepach dostępne są takie do łączenia drewna, żelaza, porcelany, kamienia, ceramiki, styropianu, betonu, gumy czy tworzyw sztucznych.

Za co cenimy kleje epoksydowe?

Mają niewątpliwe bardzo wiele zalet. O tych kilku trzeba na pewno wspomnieć:

  • bardzo dobra adhezja,
  • wysoka wytrzymałość mechaniczna,
  • duża odporność chemiczna,
  • możliwość obróbki mechanicznej,
  • szerokie zastosowanie do różnorodnych powierzchni,
  • dobre właściwości elektroizolacyjne.

Jak obchodzić się z klejami epoksydowymi?

Są one niezwykle silne, więc zdecydowane podczas pracy z nimi trzeba chronić swoje dłonie. Te dwuskładnikowe dostępne są zazwyczaj w dwóch osobnych opakowaniach. Przed zastosowaniem należy połączyć jeden z drugim w proporcji 1 : 1. Mogą mieć konsystencję bardziej płynną lub w formie pasty – dzięki temu łatwo wypełniać nimi ubytki czy pęknięcia w powierzchniach. Całkowite utwardzenie następuje w różnym przedziale czasowym: od kilku godzin do nawet kilku dni.