Naprawa betonu – jak się za to zabrać?

Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Trudno nawet wyobrazić sobie budowę bez tego dodatku. Cechuje się on bardzo dobrymi parametrami technicznymi, dzięki czemu konstrukcje betonowe są wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Jak sobie radzić, gdy pojawią się w nim ubytki?

Jak wygląda naprawa betonu?

Konstrukcje betonowe najlepiej naprawiać podobnym materiałem budowlanym, dlatego najczęściej stosuje się, tzw. nadlewanie betonu na beton. Taka metoda najlepiej sprawdzi się na przykład, gdy chcemy naprawić całą posadzkę w pomieszczeniu. Zdarza się jednak, że ubytek znajduje się w stropie, słupie konstrukcyjnym, wsporniku lub zbiorniku betonowym. W jednym i drugim przypadku zastosowanie ma przede wszystkim zaprawa naprawcza do betonu – więcej. Cechują ją bardzo dobre parametry, między innymi wysoka przyczepność, a dzięki temu sprawdzi się do naprawy większości konstrukcji betonowych i żelbetowych.

Rodzaje zapraw naprawczych do betonu

Różnią się one przede wszystkim rodzajem zastosowanego spoiwa. Może to być spoiwo polimerowe, frakcjonowane lub ich mieszanka z innymi dodatkami. Dlatego wyróżniamy przede wszystkim zaprawy:

  • CC – tzw. hydrauliczna,
  • PCC – tzw. polimerowo-cementowa,
  • PC – tzw. polimerowa.

Każda z nich ma nieco inne właściwości i sprawdzi się w innych zastosowaniach. Na przykład polimerowa wykazuje podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne czy ścieranie.

Jak dobierać i stosować?

Przy wyborze określonej zaprawy należy przede wszystkim kierować się zaleceniami producenta. Można także poprosić o radę fachowca w tej dziedzinie. Zanim zostanie zastosowana na daną powierzchnię, niezbędne jest także odpowiednie jej przygotowanie. Dzięki temu zaprawa będzie się dobrze trzymać nawet konstrukcji stalowych. Jest to ważne, ponieważ takie konstrukcje mają służyć na lata.