Wciągarki elektryczne

Wciągarki elektryczne są przydatnymi w wielu branżach urządzeniami, których zadaniem jest podnoszenie oraz opuszczanie ponadnormatywnie ciężkich ładunków. Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy wciągarką a wyciągarką jest sposób w jakim pracuje. Wciągarki działają zazwyczaj w pionie, dzięki czemu mają udźwig i przemieszczenie na małą odległość bardzo ciężkich przedmiotów, ważących nie więcej niż 10 ton. Wciągarki często spotkać można w zakładach przemysłowych, warsztatach samochodowych oraz różnych miejscach przeładunku.

Przeznaczenie wciągarek

Elektryczne wciągniki linowe służą do pionowego podnoszenia oraz opuszczania ładunku. Wszystkie dostępne u sprzedawców wciągarki powinny być wykonane są zgodnie z obowiązującymi, określonymi normami, a także przepisami i posiadać odpowiednie certyfikaty oraz Deklaracje Zgodności WE. Udźwig wciągników dostępnych w większości sklepów wynosi od 250 kg do 1000 kg. Osoby zaopatrujące się w taki sprzęt powinny mieć na uwadze, że wszystkie trójfazowe i jednofazowe wciągniki elektryczne o udźwigu przekraczającym 1000 kg, podlegają zgłoszeniu i akceptacji UDT. 

Zalety

Wciągarka elektryczna wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami, dzięki czemu z powodzeniem może być wykorzystywana zarówno w przemysłowych zastosowaniach, jak i podczas prac w domu. Urządzenia takie są niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze. Zasilanie bateryjne i wysoka wydajność pracy to duże zalety większości wciągarek. Prostota obsługi zapewnia natomiast mniej doświadczonym użytkownikom bezpieczną pracę z urządzeniem. Warto również zauważyć, że wciągarki elektryczne są też nieraz wyposażone w system chwytania liny, który w odpowiednim momencie blokuje się automatycznie. Niektórymi wciągarkami można sterować zdalnie za pomocą pilota